+90 286 213 42 43     Bizi Takip Edin

UÇAKLI DİYARBAKIR MARDİN

13 HAZİRAN 2023 | 2 GECE 3 GÜN
Paylaş
Kişi Bası 6999
  • Dört Yıldızlı
    Otel

Açıklama

Yazdır

UÇAKLI DİYARBAKIR MARDİN

YAZA ÖZEL


Tur Programı

1.Gün
Çanakkale İstanbul transfer. Havalimanında uçağa bindikten sonra Diyarbakır'a hareket.
2.Gün
DİYARBAKIR Sabah kahvaltısının ardından Rehber eşliğinde; Diyarbakır ULUCAMİİ ‘yi geziyoruz. Diyarbakır Ulu Cami, Diyarbakır Kalesi'nin surları üzerinde Harput Kapısı ile Mardin Kapısı'nı birleştiren eksenin batısında yer almaktadır. Sonrasında sur içindeki DENGBEJ EVİ ‘ni görüyor ve ŞEYH MUTAHHAR CAMİİ, 7000 yıllık geçmiş ile büyük ziyaretçi toplayan KEÇİ BURCU ziyaretlerimizi tamamlıyoruz. Yıllardır Dicle Nehri ile olan arkadaşlığını kusursuz bir biçimde devam ettiren ON GÖZLÜ KÖPRÜ ‘yü fotoğraflama imkânı buluyor, SÜLÜKLÜ HAN, DELİLLER HANI ‘nı gezilerimizi gerçekleştiriyoruz. Kısa bir çay – kahve molası sonrasında CAHİT SITKI TARANCI EVİ, AHMET ARİF MÜZESİ, DİYARBAKIR SURLARI, HZ.SULEYMAN CAMİSİ, 27 SAHABE TÜRBESİ gezilerimizi sırasıyla tamamlıyoruz. Ardından Milattan önceki yıllardan beri güneş tapınağı olarak kullanıldığı bilinen bir mabedin üzerine 3. yüzyılda kurulan Diyarbakır ‘ın en eski yapılarından olan; MERYEM ANA SÜRYANİ KADİM KİLİSESİ ‘ni geziyoruz. Turumuzun bitiminde HEVSEL BAHÇELER ‘e geçiyoruz. Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri UNESCO DÜnya Kültür Mirası listesine aday olarak ismini duyurmuştur. Hevsel Bahçeleri; bahçe kültürünün çok önemli olduğu bir coğrafyada yer alan tarihi boyunca halkın kullanımına açık sivil bir bahçe olarak özgün bir değer ortaya koymaktadır. 30’dan fazla uygarlığın izlerini taşıyan bir bölgede 8 bin yıl gibi çok uzun süredir bahçe olarak var olmasıyla, tarımsal değerinin dışında, kültürel ve tarihi olarak da özgün bir yere sahiptir. Turumuzu bitiminde otele geçiyoruz. Akşam yemeğimizi alarak dileyen misafirlerimiz ile birlikte (ekstra) GAZİ KÖŞKÜ ‘ne MÜZİKLİ EYVAN GECESİ ‘ne gidiyoruz. Geceleme DİYARBAKIR ‘daki otelimizde.
3.Gün
MİDYAT-MARDİN -HASAN KEYF-BEYAZ SU Sabah, kahvaltının ardından Mor Gabriel Manastırı'na hareket. Yayvantepe yakınlarında bulunan manastırın yerleşimi 1600 yıl öncesine dayanır. Temelleri ilk olarak M.S. 397 yılında Mor Samuel ve Mor Şemun adında iki Süryani rahip tarafından atılmış. Midyat Platosu'ndaki manastır yaşamının en eskisi olduğu için, yüzlerce rahibi barındıracak büyüklükte inşa edilmiş. Bu ilginç manastırın keşfinden sonra Midyat'a geri dönüş ve eski mahallelerinin keşfi: Şehrin taş evlerle çevrili sokakları adeta bir film stüdyosunu andırmakta. Evlerin içinde, devlet konukevi gibi çok iyi restorasyon görmüş ve bir çok film çekiminde kullanılmış olanlarıda bulunmakta. Kendinizi Mezopotamya uygarlığının derinliklerinde hissedeceğiniz bu gezintiden sonra Telkari Gümüşcüler Çarşısı' nda bir mola ve ardından öğle yemeği. Daha sonra, Dara Antik Kenti'ne doğru yola devam. Tarihte Yukarı Mezopotamya'nın en önemli yerleşim yerlerinden birisi olan Dara, İmparator Anastasius'un girişimleriyle 505 yılında, Doğu Roma İmparatorluğu'nun doğu sınırını Sasanilere karşı korumak için askeri amaçlı bir garnizon kenti olarak kurulmuş. Kaya içine oyulan yapılardan oluşan ve geniş bir alana yayılan Dara Antik Kenti'nin çevresi 4 kilometrelik bir surla korunmakta. İç kale, kentin kuzeyinde ve 50 metre yüksekliğindeki tepenin üst düzlüğüne konuşlanmış. Kent içinde bulunan, kilise, saray, çarşı, zindan, tophane, su bendi kalıntıları ve Geç Roma Dönemi'ne kadar uzanan mağara evleri gördükten sonra Mardin'e doğru yola devam. Geceleme otelde.
4.Gün
MARDİN – DİYARBAKIR-İSTANBUL ÇANAKKALE Sabah, kahvaltının ardından Mardin şehir turu: Sakıp Sabancı Kent Tarihi Müzesi, Dilek Sabancı Sanat Galerisi, Postane Binası (eski Mardin konağı), Zinciriye Medresesi, Kasımiye Medresesi, Ulu Cami ve Mardin'in dar sokakları ile çarşıları ve Deyrulzafaran Manastırı ardından Diyarbakır’a hareket. Vakit durumuna göre kısa bir Diyarbakır Turu ardından İstanbul uçuşu Çanakkale’ye transfer varış tur sonu .

Fiyata Dahil Hizmetler

• ÇANAKKALE DİYARABKIR ÇİFT YÖN UÇAK BİLETLERİ • TÜM TRANSFERLER • REHBERLİK HİZMETİ • 2 GECE OTEL KONAKLAMASI • 2 SABAH KAHVALTISI (OTELDE) • SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI


Fİyata Dahil Olmayan Hizmetler

• İLK GÜN KAHVALTI, ÖĞLE VE AKŞAM YEMEKLERİ • MÜZE ÖREN YERİ GİRİŞ ÜCRETLERİ


Bunlar da ilginizi çekebilir

UÇAKLI GAP TURU

6 HAZİRAN 2024 | 4 GÜN 3 GECE

EKO GAP

22 NİSAN 2024 | 6 GÜN 4 GECE

UÇAKLI DİYARBAKIR MARDİ...

13 HAZİRAN 2023 | 2 GECE 3 GÜN

UÇAKLI HAKKARİ-ŞIRNAK S...

25 eylül kayıtlar başladı / 16 ekim | 4 GECE 5 GÜN